Arbetslösheten och en del annat
Categories :
Arbetslösheten och utanförskap är det kapitalistiska systemets signum, ett problem som de styrande politikerna förlitar sig på att storföretagen och kapitalisterna skall lösa, så kommer aldrig att ske i ett system som producerar för profiten och inte för de samhälliga och mänskliga behoven. Arbetskraftsinvandringen har också blivit en källa för profit med de regler som infördes av alliansregeringen med stöd av Miljöpartiet och Sverigedemokraterna.
I övrigt fotsätter programmet med avvisandet av en uppringande borgare som tittat för djupt i flaskan, och därefter en spretande ideologisk diskussion med en annan uppringare.
Podcast: Play in new window | Download
Related Post

Staten och kapitalet gynnar korruption
Sveriges Nato-förhandlare Oscar Stenström slutar och istället ska börja arbeta inom Wallenbergsfären. Detta är en [...]Detta handlade 2018 års program om
Kampen mot inskränkningar i strejkrätten har varit i fokus under hela det gångna året och [...]