Valfläsk serveras
Categories :
Fredrik Reinfeldt lånar Sverigedemokraternas härskna valfläsk för att lansera kommande nedskärningar i den sociala välfärden, och ”oppositionen” följer efter i samma spår. Blir det en regering med Reinfeldt och Åkesson, eller blir det en regering som i Danmark där den ”socialistiska” majoriteten lyckats övertrumfa högern i högerpolitik?
Vårt valfläsk består i att vi vill skärpa klasskampen, direktörer som Koskinen bör förpassas till den historiska skräphög där de rätteligen hör hemma, inga eftergifter åt kapitalet.
Glöm inte kampfonden PG. 421 53 84 – 1 eller BG. 636-7080
Podcast: Play in new window | Download
Related Post
Arbetslösheten och grekiska valet
I dagens program pratar vi om arbetslöshet, i synnerhet med bakgrund av Reinfeldts kollaps när [...]Värdlandsavtalet, ett förräderi mot svensk alliansfrihet
Regeringen planerar att i juni 2016 upplåta svenskt territorium för krigsförberedelser. Regeringen sviker det svenska [...]
